Klocki hamulcowe

Tarcze, klocki, bębny i szczęki to elementy układu hamulcowego, które ulegają zużyciu w trakcie eksploatacji pojazdu.

Tempo zużycia zależy od konstrukcji konkretnego pojazdu oraz stylu jazdy, dlatego też należy kontrolować je podczas każdego przeglądu oraz wtedy, gdy cokolwiek budzi nasz niepokój (nietypowe odgłosy lub mniejsza siła hamowania).

Mechanicy naszej firmy WULKAN dysponują wiedzą techniczną oraz praktyką warsztatową, zarówno w zakresie wykonywanych czynności, jak również użytych części zamiennych i chemii warsztatowej. Diagnoza i ewentualna wymiana elementów zostanie wykonana z zachowaniem najwyższej staranności  i uwzględnieniem procedur.

Umów się na..

Umów się na wymianę klocków hamulcowych lub tarcz

tel. 501 648 781

Rzeszów ul.Olbrachta 1A

Rzeszów ul.Siemieńskiego 14

Kiedy sprawdzać hamulce?Prze..

Kiedy sprawdzać hamulce?

Przegląd hamulców należy przeprowadzać po przejechaniu 15-20 tys. kilometrów. Natomiast wymiana odbywa się średnio po 20-45 tys. kilometrów.

Kiedy sprawdzać tarcze hamulcowe?
Ze względu na większe obciążenie przednich hamulców wynikające z praw fizyki, przednie tarcze hamulcowe wymagają wymiany po przejechaniu około 60-90 tys. kilometrów


Czy można wymienić same klocki hamulcowe?
Tak, jest to powszechnie praktykowane ze względu na różne okresy sprawności klocków oraz tarcz. Klocki wymienia się zazwyczaj 2-3 krotnie podczas całego okresu użytkowania jednej pary tarcz hamulcowych.Podczas, gdy pierwsze zamontowane klocki są już całkowicie zużyte tarcze wciąż powinny być wystarczająco grube i nadające się do dalszej eksploatacji.

Czy podczas wymiany tarcz muszę wymienić klocki?
Tak jest to konieczne ponieważ uzasadniają to względy ekonomiczne. Pozostawienie starych klocków spowoduje przyspieszone zużycie nowych tarcz a same klocki zużyte np. w 50% niedługo też trzeba będzie wymienić.

 

Wymiana klocków i tarcz serwis WULKAN

Czym jest okres docierania się?

Taki okres zawsze występuje po każdej wymianie samych klocków bądź klocków z tarczami. W pierwszym przypadku nowe idealnie płaskie klocki montowane są na częściowo zużytych tarczach, lekko pofałdowanych w wyniku eksploatacji. Wtedy przyjmuje się że układ hamulcowy osiągnie swą pełną sprawność, dopiero po przejechaniu około 500 km i dopiero wtedy równa powierzchnia klocków dopasuje się do nierównej powierzchni tarcz. W drugim przypadku czyli podczas jednoczesnej wymiany tarcz oraz klocków, okres docierania jest znacząco krótszy, ponieważ oba te elementy mają nowe równe powierzchnie.

 

Dlaczego elementy układu hamulcowego wymienia się parami?

Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa. Nie zastosowanie się do tej zasady powoduje większe ściąganie samochodu podczas hamowania. Jest to bardzo niebezpieczne ponieważ w momencie gdy potrzebujemy szybko zahamować, chcemy mieć pełną kontrolę, która zostanie utracona gdyby samochód nagle zacznie „jechać bokiem”. Dlatego poszczególne elementy hamulców wymienia się symetrycznie po obu stronach tej samej osi aby były jednakowo sprawne.

Co oznacza pisk wydobywający się z okolic kół?

Bardzo często jest to efektem zużytej warstwy ciernej klocka. Pisk zazwyczaj oznacza konieczność odwiedzenia warsztatu samochodowego sprawdzenia przyczyny jego powstania przez wykwalifikowanego mechanika. Należy jednakże pamiętać że pisk pojawia się również przy niektórych nowych klockach które są zbudowane z takiego „piskliwego materiału”.